Efektivní soulad 

Efektivní soulad

Když v interiéru ladí materiály a barvy a zabydlí ho chytré, dokonale zpracované detaily, je to přehlídka, která nezevšední.

Byt v posledním patře novostavby, který okouzlil čerstvého majitele hlavně terasou čtvercového půdorysu s krásným výhledem a klidným okolím, se zařizoval postupně pod taktovkou architekta. Vše včetně drobných stavebních úprav realizovala firma ZAKIdesign, s níž byla konzultována rovněž některá technologická řešení. I když to tak možná nepůsobí, majitel nechtěl jít cestou luxusu.

Počáteční proměny

Když náš hostitel byt kupoval, bylo možné udělat jen malé změny. Původně si přál bukovou podlahu, ale protože byly dveře z borovice a okna z americké třešně, rozhodli se s architektem vše sladit do třešňového odstínu i za cenu výměny dveří. Pocit sjednocení dotváří podlaha, která probíhá prostorem bez přerušení kromě prahové lišty v koupelně. Protože obývací pokoj obsahuje i jídelní a pracovní část, přál si majitel, aby byly funkce v prostoru členěné. Jídelna je tak umístěná na pódiu, vyvýšeném o patnáct centimetrů nad úroveň podlahy. Rozumě se tím snížil i vstup na terasu. Klasické dveře do tmavé předsíně nahradily zavěšené posuvné ze skla.

Dokonalé osvětlení

„Prvním zařízením byla televize a reproduktory, velmi mně záleželo na ozvučení prostoru,“ vzpomíná s úsměvem majitel. „Stejně jako na svítidlech.“ Architekt proto přišel se zajímavým prvkem, nepřímím osvětlením zářivkami, probíhajícím z kuchyně napříč obývacím pokojem. Dá se stmívat a kompletně osvítí prostor. Je skryté v sádrokartonovém podhledu, který navíc schoval odtah od digestoře, a u oken bylo možné snadno nainstalovat kolejnice pro japonské neprůsvitné stěny na oknech, zamezující odleskům skel na televizní obrazovce. Zářivky doplňuje bodové svítidlo nad jídelním stolem, slabé LED diody na stropě v kuchyni, které mají spíš dekorativní funkci, a ledky za televizí, prosvětlují skleněné poličky. Zářivky jsou efektivně zabudované také do nebes nad postelí v ložnici. V předsíni zase fungují světla na pohybový senzor, za minutu se vždy zhasnou, což se ukázalo jako velmi praktické.

Hra s materiály

„Rozhodli jsme se pro kvalitní, cenově přijatelné materiály,“ říká architekt. „Protože byt není velký, opakují se v prostoru shodné prvky.“ Oranžový omyvatelný potah sedačky v obývacím pokoji zdobil i polštáře v předsíni na skříňkách a čelo postele v ložnici. Oranžovou barvou je nastříkáno ze spodní strany také sklo na zdi za pracovní deskou v kuchyni. Prim hraje dýha z makasaru, nejnápadnější je na stěně s televizní obrazovkou. Na kuchyňské lince doplňují makasar hrany z nerezové oceli, tvořící společně s hliníkem hezké detaily. Prosvětlujícím prvkem je corian v barvě vanilky, z něhož nechal architekt vyrobit pracovní desky v kuchyni i v pracovně. Představuje protipól tmavé, společně s horními skříňkami z jasmínové dýhy, jež se opakuje na poličkách v obývacím pokoji, nebesích v ložnici nebo nábytku v předsíni a koupelně.

Důraz na detaily

Byt příjemně zabydlely promyšlené úložné prostory. Komora byla navržena na míru vinotéce, sušáku na prádlo, žehlícímu prknu, golfovým bagům... „Na někoho by mohla působit jako prostor s pedantskými škatulkami, ale jsou velmi praktické,“ pochvaluje si náš hostitel. „Stejně jako nika v koupelně na pračku a sušičku.“ K zajímavým řešením patří zdvojené dveře šatní skříně v ložnici. Muž si na rozdíl od své ženy nepřál zrcadlo, a tak posuvné zrcadlové dveře překrývají ještě další plné. Jiný trik uplatnil architekt v předsíni a ložnici. Všechny skříňky působí jednotně, jako by měly zásuvky. V jedné jsou ale boty, v druhé vysavač, ve třetí velký koš na prádlo. Interiér dokazuje, že se vše náležitě „pilovalo“. Majitel i architekt jsou na byt právem pyšní.

Ptáme se architekta Tomáše Kaňky, Geddes Architects Prague

Máte v oblibě decentní výmalbu?

Nemám rád, když se maluje jeden pokoj na zeleno a druhý na modro. Bílé stěny jsem proto doplnil „jen“ šedými pruhy. Od těchto tónů se dobře odrazily materiály, navíc šedá vhodně doplnila nerez a hliník. I na japonské stěně se setkaly světlé odstíny - šedá, jasmínová a vanilková.

Kde všude jste kombinace s kovem použil a proč?

Mívají šmrnc a například kuchyňské skříňky s kovovými hranami nepůsobí jako jednotné „krabice“. Nerez sluší i nebesům, zjemnil celkový dojem a vytvořil detail na bílé nudné ploše. Sokl kuchyňské linky zase zdobí leštěný hliník, který probíhá dál přes celou čelní hranu schodu pódia. Z kartáčovaného hliníku je také hranol na DVD, součást televizní stěny.

V jakém stylu pojmete terasu?

Celou plochu terasy zakryje pergola. Betonovou dlažbu nahradí lamely z exotického dřeva, které se na slunci tolik nerozpálí. Tento příjemnější materiál navíc barevně doplní okenní rámy. U zábradlí budou lamely zaříznuty nepravidelnou křivkou, vznikne tak plocha pro zeleň. Vše doladí designový dřevěný nábytek a nerezový gril v minimalistickém tvaru popelnice.