Domov promyšlený do detailů 

Domov promyšlený do detailů

Dokonale barevně i materiálově sladěný domov s celou řadou vtipných funkčních detailů byste našli v několikapatrové novostavbě v jedné z klidných pražských čtvrtí.

Přestože byt není příliš velký, jeho majitel si přál vytvořit zde nejprve pro sebe a poté i pro svou partnerku a případné potomky plně funkční domácnost, která všem bude poskytovat potřebné zázemí i komfort moderního bydlení se všemi vymoženostmi současné doby.

Z předsíně všemi směry

Do bytu vstupujete skrze útulnou předsíň, která je, podobně jako další místnosti, vybavena jen nejnutnějšími kusy nábytku. V místnosti se nacházejí nástěnné věšáky, několik polic a nízkých úložných modulů, které zároveň slouží jako sedátka. V prostoru výklenku byla vybudována velká vestavěná skříň s posuvnými dveřmi, pod níž záměrně zůstal vynechán prostor na odkládání aktuálně nošené obuvi. Pro velkou skříň i menší úložné prostory vybral architekt kombinace dekoru bílý jasmínový laminát a dýhy macassar, doplněnou drobnými prvky z nerezu a kartáčovaného hliníku. Tyto materiály prostupují celým bytem a opakují se i na nábytku v ostatních místnostech.

Podlahu v celém bytě pokrývají třívrstvé lamely z masivní americké třešně.

„Vnitřní strana rámů oken je v dekoru třešeň. Dveře do místnosti byly původně z borovice a podlaha z dubu, proto jsem dveře i podlahu vyměnil, aby odpovídaly oknům,“ vysvětluje majitel.

Z předsíně vedou všechny dveře do ostatních místností v bytě - do obou pokojů, do centrální obývací části s kuchyňským koutem, do koupelny i na samostatnou toaletu a také do úložné komory, umístěné prakticky hned vedle hlavního vchodu.

Centrální prostor

Nalevo od předsíně se nachází obývací pokoj, který je zároveň největší místností v bytě. Oddělují jej jednoduché posuvné skleněné dveře, které jsou zavěšené na pojezdech ve stropu místnosti a zajíždějí do prostoru za nerezovou skříní, která slouží k ukládání DVD. Hlavní obytná část je tvořena oranžovou sedací soupravou se skleněným konferenčním stolkem, před níž je na stěnu s panelem z macassarové dýhy instalována televizní obrazovka a hi-fi souprava se surround reproduktory.

„Televizor byl vůbec první věcí, kterou jsem si do bytu pořídil. Aby byl zážitek ze sledování filmů co nejlepší a poslech zvuku co nejkvalitnější, zvolil jsem jeho umístění právě sem,“ usmívá se majitel.

Do centrálního obytného prostoru byla situována také jídelní část, kterou naleznete spolu s pracovním stolem na vyvýšeném stupni za sedací soupravou. Vyvýšené pódium navrhl do obývací části architekt hned z několika důvodů: Opticky rozdělil velký prostor na dvě části s odlišnou funkcí, a navíc tak eliminoval nepříjemný výškový rozdíl mezi podlahou obývací místností a vstupem na terasu, který byl až nepřirozeně vysoký.

„Kvůli schodu v obývacím pokoji bylo nutné zvednout také těleso topení pod oknem,“ vysvětluje autor návrhu.

Jídelnu tvoří jednoduchý moderní stůl z hliníku a nerez oceli s deskou z pískovaného skla a šest židlí z leštěného nerezu se světlým potahem. Za nimi se nachází pracovní kout. Pracovní stůl byl zhotoven na míru a jeho deska je z corianu stejně jako celá pracovní plocha kuchyně.

Osvětlení obývací místnosti vyřešil architekt zcela originálním způsobem. Do stropního podhledu ze sádrokartonu, jímž je vedena také elektroinstalace k reproduktorům a jiné elektronice, zabudoval tzv. světelný pruh, který probíhá stropem celé místnosti až do kuchyně. Do jeho boků jsou po obou stranách vsazeny zářivky, které poskytují místnosti nepřímé osvětlení. Pouze nad jídelním stolem nechali majitelé navíc instalovat ještě přímé světlo. Další dekorativní osvětlení zajišťují police, prosvětlené LED diodami a upevněné na zdi vlevo od televizní stěny.

Prostor pro vaření

Nevelký kuchyňský kout navazuje na obývací část. Aby se sem vešlo veškeré potřebné vybavení, důležité pro každodenní kuchyňský provoz, bylo nutné jeho původní plochu zvětšit. Tento problém vyřešil architekt tím, že po obou stranách vstupu do malé místnosti nechal vybudovat tzv. polopříčky, čímž plochu kuchyně o několik nezbytných desítek centimetrů prodloužil.

Celý prostor koutu zabírá kuchyňská linka, pro níž byla vybrána stejná materiálová kombinace, jakou naleznete v celém bytě - dýha macassar a jasmínové lamino. Nerezový pruh na hranách kuchyňského nábytku působí odlehčeným dojmem, a navíc propůjčuje sestavě nádech luxusu. V dolní části jsou skříňky opatřeny hliníkovými sokly, které navazují na schod.

Pracovní plocha je z corianové desky ve vanilkovém odstínu s jemnou tečkou. Do nich byla vsazena indukční varná deska i nerezový dřez, který si majitelé nechali instalovat tzv. pod hranu. Podhledovou dominantou kuchyňského prostoru je komínový odsavač par, jehož odtah je vyveden sádrokartonovým stropním podhledem až na střechu domu. Osvětlení zajišťuje světelný pruh, vedoucí sem z obývací části, a bodová svítidla. Přes den sem proudí neotvíravým oknem vedoucím na terasu přirozené denní světlo.

Ložnice

V pravé části bytu naleznete dvě oddělené ložnice. Levá místnost slouží majitelům bytu, pokoj napravo ještě není plně zařízen a čeká na případného potomka.

Také nábytek v manželské ložnici je zhotoven z macassarové dýhy a jasmínového lamina. Místnost je vybavena pohodlným dvojlůžkem, jehož boky jsou potaženy stejnou textilií, jaká byla použita na sedací soupravu v obývacím prostoru. Nad postelí nechal architekt vybudovat tzv. falešná nebesa - z jasmínového lamina a za něj opět instaloval zářivky, které jsou zdrojem nepřímého a zároveň jediného osvětlení místnosti. K dalšímu vybavení patří vestavěná skříň na oděvy, nízká komoda a několik nástěnných polic. Všechen nábytek byl opět zhotoven na míru podle návrhu architekta Kaňky. „Vše se dělo postupem času, protože na začátku nebyly na všechno hned peníze, celá realizace trvala jeden a půl roku,“ vzpomíná majitel. „V ZAKIdesignu odvedli dobrou práci, dokonale znali výrobní technologii a měli také veškeré nákresy nábytku. To byl důvod, proč jsme spolupracovali po celou dobu stále se stejnou firmou,“ dodává architekt.

Místo očisty těla

V bytě je kromě samotné toalety, nacházející se hned vedle hlavního vchodu, také koupelna s WC. Obklady, dlažba i sanitární keramika sem byly vybrány i dodány developerem, jenž zde vybudoval i praktickou niku, do níž majitelé později nad sebe umístili pračku i sušičku. Oba spotřebiče jsou uschovány za dveřmi z pískového skla, které je použito také na trojdílné zástěně vany.

Dokonalé soukromí na terase

Oázou klidu a pohody je terasa, veliká 3,5 x 3,5 metru, na níž vstoupíte z jídelní části. Protože je ze tří stran uzavřena zdmi, poskytuje dokonalé soukromí pro příjemné večerní posezení u skleničky dobrého vína i pro odpolední grilovací párty.